Lihtne on lollakas olla

Ei ole mitte midagi lihtsamat, kui asju pimesi kritiseerida. Keegi rikas ostab endale kalli raha eest Hummeri ja koheselt hakkab keegi kriiskama, et tegu on tohutu raha raiskamisega ja selle raha oleks pidanud pigem kuskile annetama. Loomulikult ei saa inimene aru, et raha peabki ringlema, sest et nõnda majandus töötabki. Ja loomulikult tuleb arvestada, et kui seda inimest peaks tabama lotovõit, siis ei anneta ta ise mitte sentigi. Selle asemel sõidab ta ise Hummeriga. Inimesed on sellised.

Meie president oli avalikul üritusel oma uue naisega. Kaks kommentaari parafraseeritud kujul: Eks ta üritab endale reklaami teha, valimised ju tulemas ; Eks järgmine kord valime endale usaldusväärsema presidendi.
Täielik kretinismiparaad. Toomas H. Ilves ei saa uuesti kandideerida, kuna ta on juba teisel ametiajal ning MEIE ei vali mitte sittagi. Eestis ei ole presidendi otsevalimist. Tere tulemast Eesti Vabariiki, idioot.

Ilge probleem on praegu eesti kultuur. Eriti madala laubaga inimesed karjuvad oma arvutimonitori suunas, et pagulased ohustavad meie kultuuri. Riik peaks raha suunama meie kultuuri säilitamisele. Ja siis kui viis kirjanikku hakkavad riigilt “kirjanikupalka” saama, et edendada kultuuri, ütleb seesama juhmakas, et miks raha niimoodi raisatakse ja millega nad selle ära on teeninud.

Minge perse.

Ma saan aru, et nii mõnigi inimene tahaks saada palka iga korra eest, kui ta suvalise artikli alla “kuradi lillakari hävitab meie rahvusriigi” kirjutab. Probleem on muidugi selles, et selline seinale kusemine ei arenda kultuuri. Mitte midagi ei arenda. Võibolla õpib kiiremini trükkima, aga samas – usun, et keskmine kommenteerija pigem copy/paste’ib. Tundub talle kuidagi omane.

Ükskõik kuhu mingi  asutus/inimene raha paneb, teab mingi anonüümne maailmaparandaja, kuhu see raha oleks pidanud tegelikult minema. Kooseluseaduse asemel peaks riik tegema oluliste asjadega. Justnagu heteroseksistlik mentaliteet ei oleks oluline probleem. Siis koondutakse Varro Vooglaiu selja taha ja tegeletakse kooseluseadusega. Vastutegevus on ka tegelemine. Kui palju on SAPTK vastutegevusele raha kulutanud? Kuidas see kulutus õigustatud on? Oleks võinud äkki selle asemel kuidagi kultuuri arendada? Anda välja mingi stipendium?

Lihtne on loll olla.

Kui inimene ei taha, et tema maksude eest tehakse asju, mis talle ei meeldi, siis peaks ta maksude maksmise lõpetama. Loomulikult on see võimatu, sest et makse on vaja, et riik toimiks. Ja see pole kodaniku asi, kuhu riik raha paneb. Ei ole. Müüt, et kõrgeima võimu kandja on rahvas, hakkab ära tüütama. Meil on riigikogu ja valitsus. VALITSUS. Meie valime esindajad ja anname neile mandaadi. Aga poliitik on oma mandaadis vaba. Ta võib taganeda lubadustest, ta võib muuta oma seisukohti ja ta võib oma peaga mõelda. Mingi põhiharidusega Delfi-veteran ei dikteeri Martin Helme mandaati (Kuigi see tundub nii).

Hiljuti vihastas üks artikkel välja iga vegani Eesti Vabariigis. Ma pole enne Eestis sellist raevukat salatiloopimist näinud. (Vabandan, aga ma väga tahtsin seda piltlikku väljendit kasutada) Ja loomulikult oli selles tohutus sõjas kohal ka Eesti oma SJW (SocialJusticeWarrior-Sotsiaalse Õigluse Sõdalane) kommuun. “Kui sa oled vegan, siis sa ei saa piisavalt vitamiine!” Mis see sinu asi on, tolgus? Las ta sööb oma taimi. “Liha on tervisele kahjulik!” Mis see sinu asi on, tolgus? Las ta järab oma konti. Niikaua, kuni keegi ei ürita maailma kardinaalselt muuta on kõik okei. Seisukoht, et lihakombinaadid tuleks kinni panna, on ka päris lollakas. Tõsi, loomad jääks elama, aga mis saab kombinaadi töötajatest?  Nad jäävad ju oma tööst ilma. Ja mis nende loomadega üldse edasi teha? Kuhu me need tuhat lehma paneme? Aga täpselt samamoodi on lollakas sundida veganeid liha sööma (Nojah, lapsele rinnapiima mitte andmine on muidugi tipptasemel kretinism).

Aga…
Lihtne on kritiseerida.
Lihtne on olla lollakas.
Raske on olla eestlane.

15. detsember, 2015|Artikkel|

8 kommentaari

 1. brittatalumaa 16. detsember, 2015 at 14:07

  Kas viimane lõik on sinu teadlik kriitika veganluse suunas või lihtsalt karikatuur veganlust puudutavate Delfi artiklite keskmisest kommenteerijast?

  Aina rohkem liigub inimesi teadlikult taimse toitumise poole. Ühiskonna teadmised toitumisest ja sellest tulenevad toiduvalikud mõjutavad rahvatervist ja tervishoiusüsteemi, majandust ja keskkonda. Arusaadav, et keegi ei tule sulle koju näppu vibutama ja toitu laualt ära võtma, aga siiski on see oluline ja aktuaalne teema, mis on väärt arutamist. Saan aru, et toitumise küsimus on paljudele väga tundlik asi, aga me võiks siiski kõik lõpuks mõista, et see ei piirdu vaid “isikliku valikuga”. Ükskõik kas sulle jääb mulje, et keegi (vegan) tahab maailma kardinaalselt muuta või ei, seda ei juhtu. Seega milleks keelata sellise eelarvamuse tõttu omale võimalus uusi teadmisi omandada?

  Samuti oled sa valesti aru saanud, et veganite üldine seisukoht on see, et lihakombinaadid tuleks päevapealt kinni panna (ehk liha tootmine keelustada??). Ma ei ole kohanud ühtegi inimest, kes sellise arulagedusega sõna võtaks. Sellised asjad toimuvad orgaaniliselt süsteemi sees. Kui langeb nõudlus, on see majanduslikult täiesti loogiline, et firma vähendab tootmist või lõpetab ise tegevuse. Sellised muutused toimuvad aga pika aja jooksul, mitte kunagi päevapealt. Liha- ja piimakombinaadid ei ole kuidagi erilisemad, kui muud ettevõtted, mis lihtsalt rahva nõudluse langemise tõttu peavad lõpetama tegevuse. Kahjumlike (lisaks ebaeetiliste või ebatervislike) ettevõtete toetamine lihtsalt selle pärast, et hoida mingit väikest hulka inimesi tööl on ka veits kummaline. Sama kummaline kui alkoholi tarbimise propageerimine/kaitsmine selleks, et toetada inimesi, kes alkotööstuses töötavad. No ei ole väga veenev argument. Kui lihast loobutakse, siis selle asemel tarbitakse lihtsalt midagi muud ja selle arvelt tekib ka uusi töökohti, lihtsalt teistes tööstustes. Lisaks ei ole see tõsi, et loomad jääksid elama ja on väär arvata, et enamus veganeidki sellist mõtet hellitaks. Need loomad tarbitakse või tapetakse siiski ära (nagu seakatku puhul terveid loomakarjasid tapeti), sest see on majanduslikult kasulikum ning uusi loomi enam ei aretata. Mina ei näe siin mingit ületamatut probleemi.

  Kuidagi irooniline tundub, et lõpetad ise postituse sõnadega lihtne on kritiseerida, lihtne on olla lollakas.

  • Märt 16. detsember, 2015 at 14:49

   Puudutasin vist sinu hella kohta?
   Ma lugesin ühe artikli alt kommentaari, kus keegi aktivist ütles, et lihakombinaadid tuleks päevapealt kinni panna. See on vastus sellele.
   Iroonia artikli lõpus on sinna teadlikult tekitatud. Arvad, et ma olen loll ja ei oska peeglisse vaadata?

   Tänan, et võtsid vaevaks omalt poolt midagi lisada.

   • brittatalumaa 16. detsember, 2015 at 15:14

    No sel juhul väga tabav artikkel. Kui ma algul küsisin, siis seda siiralt. Ma ei saanud aru jah, et kas sa for real for real usud, mida kirjutasid. Sellist lihasöömist puudutavat kognitiivset dissonantsi kohtab nii uskumatult palju. Arvuliselt igatahes rohkem kui ratsionaalset arutelu veganluse teemadel. Ei ütleks, et hell koht, aga pean seda siiski oluliseks.

 2. kkk 16. detsember, 2015 at 16:33

  Aiai! Ei maksa veganlust torkida, mõnel veganil võib veresoon lõhkeda.

 3. Pythagoras 7. jaanuar, 2016 at 17:48

  Sellist jama on raske kommenteerida. Esiteks uuri kes need nn. “riigikirjanikud” on ja millega tegelevad. Khm, Jürgen Rooste. Aga sinu väike silmaring ei suuda vist seoseid luua.

  “(Nojah, lapsele rinnapiima mitte andmine on muidugi tipptasemel kretinism)” — Naise rinnapiim on mõeldud beebile, samamoodi nagu lehmapiim on mõeldud lehmabeebile. Don’t go full retard.

  Nii kitsarinnalist teksti on lihtsalt raske lugeda.

  • Märt 8. jaanuar, 2016 at 03:10

   Tänan, et läbi astusid ja märgi maha jätsid.
   Ilmselt ei saanud sa aru, mida see rinnapiima jutt tähendas. Ilmselt olen olin ma liiga full retard oma kitsarinnalisuses, kui arvasin et keegi saab aru, et räägin juhtumitest, kus beebid on surnud, kui ema neile rinnapiima ei anna. Põhjenduseks on veganlus. Ma saan aru, et see on ektreemne näide, aga seepärast ütlesin ka seda, et tegu on “tipptasemel kretinismiga”. Ilmselt väike silmaring ei luba seoseid luua. (boom)

   Jürgen Rooste? Andisd oma isikliku hinnagu kellegi tööle. Ei päde ju tegelikult.
   (Eriti, kui sa ei põhjenda)
   Sorri, ei mõju.

Lisa kommentaar

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. OK