Tahan kirjutada traditsioonidest. Miks? Kuna mul oli lähiajal väga huvitav kogemus Tartu Ülikooli traditsiooniga. (Ainult minul, sest kui mainin veel inimesi lendab sitt venti) Küsimus on selline: Kuidas vastatakse, kui küsitakse TÜ juhtkonnalt, kas tudengilaulu Gaudeamus igitur võib laulda eesti keeles? Saime sellele vastuse.

Öeldi, et tegu on jabura ideega, kuna tegemist on traditsioonilise tudengilauluga, mida lauldakse ladina keeles. Mainiti, et tegu on sama jabura ideega kui laulda eesti hümni ladina keeles. Soovitati eesti keeles laulda eestikeelseid lugusid.

Selge. Saan aru! Ma ei laula seda laulu eesti keeles. (>imlpying et teised võivad) Probleemi pole.

AGA

Natukene mõtiskleda võib sellegipoolest. Mind on alati traditsioonid torkinud. Ilmselt see tõttu, et minu silmis on nad üleliia piiravad. Seekord kargab kõrri selline tava, et ma (wink-wink) ei tohiks laulda Gaudeamus igituri eesti keeles, kuna see pole traditsioon. (Pidades silmas esitamist mõnel avalikul üritusel. Näiteks mõni aktus. Hurr-durr)

Aga miks kurat võtku!? Miks on see jabur idee? Sellele pole selget põhjendust, peale selle et 18. sajandil hakati seda lugu ladina keeles laulma. Kummalisel kombel on ühest tavast saanud seadus. Sama jabur kui ladinakeele eesti hümn? Ütlen ausalt, et mul on täiesti ükskõik, mis keeles keegi eesti hümni laulab. Minu poolest mine vabaduse platsi ja lõõrita kasvõi vene keeles. Head teed sul minna ja ma loodan, et mõni ennasttäis patrioot (idioot) sulle kere peale ei anna. Pagan võtku, soomlased laulavad eesti hümni soome keeles ja eestlased laulavad soome hümni eesti keeles!

Kes veel ei tea, siis Gaudeamus igitur on joomalugu, milles sai mitteametlik üliõpilaste hümn. Laul ei räägi joomisest vaid sellest, et peame olema rõõmsad.  (Tutvu ladinakeelse ja eestikeelse tekstiga siin) Mitteametlik hümn on väga suure kaitse all, mis on minu silmis kummaline. See laul on olnud käibel kolmsada aastat ja seda ladina keeles. Praegusel ajal on üliõpilastel kindlasti teine hoiak, kuna ajad on teised. Olen kindel et sõnad on peas vaid korporantidel ja sõnade tähendust teavad vähesed. Gaudeamust tuntakse kui traditsiooni. Tegu on kohustusega. Leian , et ühel hetkel peaks tulema selle asemele midagi uut, või tuleks lugu tuua eesti keelde. Sõnum on ju kaunis! Natukene tööd ja temast saaks ilus eestikeelne lauluke.

Antud juhul oli käsitluse all vaid üks traditsioon. Aga palun vaadake enda ümber ringi, kuna te olete nendest ümbritsetud. Ka religioon on kõigest üks suur tava. Kõik kirjutamata seadused on jura. Olgem avatud mõtlemisega ja uutele ideedele avatud.