Iga-aastane sketšisaade “Tujurikkuja” on loonud vahva reaktsiooni, mida ma nimetan “Tujurikkuja fenomeniks”. Iga aasta istusid inimesed teleka ette, et seda saadet vaadata. Isegi siis, kui eelmisel aastal neile saade ei meeldinud, kuna nende Estonia sketš “läks liiale” ja “nad mõnitasid surnuid”. Kõigest hoolimata jäi tuba vait ja kõik vaatasid. Mõned, et naerda – mõned, et vihastada. See on selle fenomeni üks osa.

Aga järelkaja on kõige kummalisem ja kõige fenomenaalsem osa üldse. Mõni inimene võtab ühte sketši NII isiklikult, et tal lähevad ribid iseenesest katki. Viimane Tujurikkuja lõpetas seitsmeaastase tuju rikkumise traditsiooni parodeerides laulu “Ei ole üksi ükski maa”, puudutades eestlaste võõraviha .

Järelkaja oli VÕRRATU. Inimesed lendasid kahte lehte laiali. Pooled aplodeerisid ja kiitsid võrratut satiirilist paroodiat, aga teine pool lihtsalt VIHKAS seda. (Laulu sõnumi koha pealt on see eriti irooniline, kas ole?)

Loomulikult on terve saade riigi poolt kinni makstud massimõjutusvahend. Pohhui, et selline formaat ei sobi massimõjutamiseks absoluutselt. Sellele viitab see, et pooled inimesed vihastavad saate peale ja on sellele vastumeelsed. Edukas propaganda peab olema tõsine ja võimalusel peidetud. Aga selle mõistmine eeldab vähemalt keskharidust.

Aga siinkohal vaatame, mida inimesed skandaalse laulu kommentaariumis räägivad. Vahepeal läheb asi lausa koledaks.

Heiki Herman Soome:
rohkem kui kohutav!
need tegelased taoliselt laulmas ja sõnumit edastamas,
ei vääri eesti rahva nime… milline andetu, amatöörlik, ebaprofessionaalne ja rohkem kui piinlik, soperdis!
estimaa ja rahva räige mõnitamine! viha külvamine!
kelle ja mille jaoks on see mõnitusüllitis üldse tehtud?
kes ja mis taolise soperdisega midagi võidab?
palun edaspidi need esinejad igal pool bloeerida ja boikoteerida!
ärge kutsuge neid kunagi kuhugi esinema!
las esinevad aafrikas ja islami maades

Heiki on eriti pahane. Õnneks peab ta ennast mingiks eriliseks võimukandjaks, et otsustab, kes väärib eesti rahva nime. Sa siis ütleb ta, et klipp on amatöörilik ja ebaprofessionaalne, ise aru saamata, et need kaks asja tähendavad ühte ja seda sama. Ma vaatan klippi ja ütlen, et kaameratöö on väga hea. Lauljad on väga head, montaaž on väga hea. Lisaks sellele on klipp originaaliga väga sarnane. Vabandan, aga tegu on professionaalselt produtseeritud klipiga. Irooniline on muidugi see, et Heiki kirjutas “estimaa”. Loll.
Ja loomulikult käsib ta esinejaid boikoteerida. Võimas rahvaliider.

Timo Timothy:
Uus eesti rahvuslik lau. Ja õiged sõnad pole meile siia murjemeid vaja ega muid loomi

Vist ei saanud laulu mõttest aru. Haigelt kurb.

Anonüümne kommentaar:
oleks see saade palju rohkem meeldinud kui Avandi oleks oma lapse surma teemal ka mõne terava sketši teinud. Teema oleks väga hästi sobinud saatesse- naer ja ilkumine hingemure üle, vat see oleks olnud lausa kirss tordile. Niiet, Märt- publik ootab endiselt verd ja pisaraid!!

Anonüümne vastus:
märdi peres käis karma lihtsalt varem juba külas ära. aga ehk tuleb veel. teistele osalenutele kah.

See on siis näide inimesest, kes räägib õigetest eesti väärtustest. Kui üks näitleja teeb kaasa sketšis, mis valutult pilab vihkamist, siis väärib ta seda, et tema laps sureb ära. Minge munni, kuradi hapnikku raiskavad värdjad.

Anonüümne kommentaar:
Lagastasid ära meie noorusaegse iseseisvumislaulu. Loodame, et saadud seeklid teid haigeks teevad kaugel kodumaast.

Väga paljud ütlevad kommentaariumis, et ilus laul sai rikutud. Paraku on jah teadatuntud tõsiasi, et kui laulust tehakse paroodia, siis on kohustuslik originaallugu ära kustutada. Igaveseks.

“Tujurikkuja” fenomen. Kes ei naera, saab hingepõhjani solvatud. Aga nali on nali. Kes laulu pärast viga sai? Mitte keegi. Kes vihkamise pärast viga on saanud. Paljud.

Head uut aastat!